VÝPRAVY DO PŘÍRODY JAKO RODINNÝ RITUÁL

5týdenní on-line kurz

Jak se chytře připravit a dobře vybavit do přírody s dětmi

Ptáš se sama sebe: "Proč nejsme častěji spolu v přírodě, když nám to dělá tak dobře?"

Kolikrát jsi se sama sebe takto už ptala? Týden uteče jako voda. Vstávání, škola, školka, nákup, aby byla večeře a další den na svačiny, vyzvedávání dětí, rozvoz do kroužků, napsat úkoly, přebalit batůžky, koupání, večeře, uspávání dětí. Každodenní kolotoč, který dobře znáš.

Kam se mi tam má vejít nějaký prostor na společný čas s dětmi v přírodě? Jen tak být a nemuset nic a nikam, zpomalit ten rodinný kolotoč, ztišit se a dobít baterky?

Když se nám to náhodou povede vyrazit do přírody, je to přece vždy taková pohoda, vítané zastavení se ve víru povinností a starostí, potřebná vzpruha do dalších dní! Proč to nejsem schopná zařadit do našeho programu častěji?

Říkáš si: "Společný čas v přírodě bych chtěla dopřát sobě a svým dětem pravidelně a co nejčastěji!" Jenže když už vyšetříš kousek času na procházku, stačíte dojít jen do parku nebo na hřiště.

Ty jsi naštvaná na sebe, že nedokážeš nabídnout svým dětem kvalitnější pobyt někde v přírodě. Víš, že tohle je jen takové pravidelné venčení, nouzovka, než mladší bude větší a dojde dále.

Po nějakém čase se děti začnou na stejných místech bez nových podnětů nudit, hádat nebo chtějí jít rychle domů. A ty si připadáš, že nemáš sílu a prostor to změnit.  

Přírodu vyhledáváš celý život a ani s dětmi to není jinak. Pobyt v přírodě jim chceš dopřát tak, jako jsi byla zvyklá ty už od dětství a víš, že je to pro rozvoj tvých dětí důležité. Samotnou tě příroda fascinuje a baví tě ji objevovat.

Své děti musíš ale často do přírody nutit, nevíš, jak je dostat ven a trápí tě, že ony samy se do přírody nehrnou. Zkoušela jsi i připravovat si nějakou lákavou náplň, ale bez odezvy.

Navíc na to nemáš čas a ani nevíš, jaké aktivity do přírody jsou ty pravé. Připadáš si nemožná, protože je neumíš zabavit, motivovat.

Hřiště a parky ti rozhodně nestačí! Vždycky raději volíš procházku do příměstského lesa, k nedalekému rybníku nebo okolo řeky. Stojí to více námahy, než si sednout na lavičku v parku a nechat děti běhat, a mnohem více balení na cestu, ale ráda se protáhneš, protože jsi beztak celé dny zavřená doma, v kanclu, v autě. 

Stejně se často stává, že kousek přírody sám o sobě nestačí a děti se co nevidět zase dohadují, kňourají, že mají hlad, bolí je nohy.....Stále musíš něco s dětmi řešit, co ti nedovoluje si pobyt v přírodě užít.

Po výletě jsi ale utahaná z nošení všech svačin, náhradního oblečení a nutného vybavení. Jsi frustrovaná, že taháš všechno sama a vůbec sis neodpočinula.

Tvoje představa společně stráveného času v přírodě vypadá následovně:

Zatím to ale u vás v rodině chodí tak, že:

 • nevyšetříš ani jedno odpoledne v týdnu, kdy by děti neměly nějaký kroužek či ty jinou povinnost, o víkendu doháníš, cos nestihla v týdnu, jsi ráda, že ti někdo děti pohlídá a na společný pobyt v přírodě nezbývá ani o víkendu prostor
 • když navrhneš výlet do přírody, děti to otravuje, nechtějí se vzdálit z domova, musíš je nutit, aby se vůbec začaly oblékat
 • netušíš, co všechno sbalit, aby ti nic nechybělo, pak toho táhneš moc a cítíš se utahaná
 • matně tušíš, kam vyrážíte a co tam budete dělat, necháváš tomu volný průběh, ale často se to zvrhne ve vzájemné dohadování mezi dětmi, děti se nudí a ty jsi frustrovaná, že jsi nepřipravila lepší program
 • většinu času řešíš převlékání , přezouvání, hlad, ošetřování škrábanců, stále v těžkém batohu nepřehledně hledáš věci pro každého z vás
 • zapomínáš na sebe, nejsi dobře oblečená, nestihla sis připravit sváčinu, dojídáš po dětech, vyčúráš se, až když už není zbytí
 • jsi odpojená od přírody, nenaladěná na společný čas, uštvaná neustálými požadavky dětí, zklamaná, proč to nefunguje samo

 

Mám pro tebe cestu, kterou tě provedu,

abys to dokázala změnit.

Tohle všechno důvěrně znám a i dnes ještě občas se svými dětmi řeším. Všichni rodiče zažívají podobné okamžiky. Jelikož pravidelně již 9 let vyrážím do přírody s různými skupinkami malých dětí, tak moc dobře znám trápení jejich rodičů. Často slýchám:

"Já se tak snažím. Vyrážím na zajímavá místa, nastuduji si zajímavý program a je to se mnou prostě nebaví."

"Co mám s nimi dělat, když přírodě nerozumím a nemám čas to nastudovat?"

"Nemáme vůbec čas vyrážet někam daleko. Navíc děti nebaví chodit dlouho a už je příště neumím namotivovat, aby se mnou vyrazili zase do přírody."

"Nevím si rady, jak skloubit potřeby mladšího se starším a tak raději chodíme jen do parku, protože mladší dále nedojde nebo celou cestu kňourá."

Přitom dětem nemusíš vymýšlet nabitý program, řízené činnosti dle speciální metodiky, když jim toužíš dopřát pobyt v přírodě. Jejich pouto s přírodou ještě nebylo zpřetrháno a přirozená zvídavost je pro malé děti typická. Jen vyběhnou za humna, už se diví, objevují, ptají. A příroda sama o sobě nabízí neuvěřitelné množství podnětů, které se ještě navíc mění v průběhu roku.

Od tebe je potřeba tak málo! Stačí dát prostor pobytu v přírodě mezi kopou dalších koníčků, které si myslíš, že jsou důležité pro tvé dítě. Tento pevný a pravidelný prostor uhájit a udržet v rodinném životě tak, že:

 • zapojíš děti do plánování, příprav a organizování společného času v přírodě
 • sebe dáš na první místo, pečuješ o sebe, abys byla především ty v pohodě
 • dáš dětem důvěru a necháš je být samostatné
 • dáš jim důležitost a roli rovnocenného člena výpravy
 • seznámíš je s badatelskou výbavou

Mohu ti být průvodcem, jak si najít prostor pro příjemný rodinný rituál, na který se budou děti těšit a ty budeš vědět, že uspokojuješ jejich základní potřeby, rozvíjíš je, posiluješ jejich pouto s přírodou a buduješ základy jejich dobrého vztahu k životnímu prostředí.

Během 5 týdnů přeměníš povinné a nudné venčení dětí na smysluplný, naplněný, společný čas v přírodě. Přehodnotíš, kde a jak trávíš čas se svými dětmi, a vydáš se na důležitou misi. Tento rodinný rituál totiž pomáhá nejen tobě, ale i planetě Zemi.

V kurzu ti pomohu:

 • se zamyslet nad potřebami všech účastníků
 • přehodnotit kompetence a role
 • být laskavější a ohleduplnější k sobě i dětem
 • posílit samostatnost a důležitost dětí před i na výpravě
 • dělat méně s větším efektem
 • předejít nezdarům výpravy díky plánování a vybavení
 • ukázat motivující program pro všechny

Co tě v kurzu čeká?

1. týden

Pevné místo pro přírodu

Zamyslíš se, proč by pobyt v přírodě měl mít svoje pevné místo v rodinném životě  stejně jako sport, jazyky, hudba a další koníčky. Dozvíš se, co je to zábavná výprava do přírody. Najdeš prostor, pravidelnost a blízkou komunitu pro vaše výpravy do přírody. 

Čeká tě: min. 1 x video, 1 x check-list tvých akčních kroků, 4x pracovní listy pro zasedání tvé rodinné rady, motivační plakátek

2. týden

Krajina okolo nás

Porozhlédneš se po svém okolí, kde se mohou ukrývat lákavé cíle vašich výprav do přírody a začneš sbírat informace do zásoby. Vytvoříš si rodinnou mapu domovské krajiny a losovací klobouk na vybrané cíle.

Čeká tě: min. 1 x video,  1 x check-list tvých akčních kroků, 2x pracovní listy pro tvůj mapovací tým

3.týden

Plánování výpravy do přírody

Zaměříš se na hlavní parametry při plánování trasy - délka, terén, počasí. A nezůstaneš jen u teorie. Připravíš vaši první společnou výpravu, se kterou se můžeš zapojit do soutěže o hodnotné ceny.

Čeká tě: min. 1 x video, 1 x check-list tvých akčních kroků, 1x pracovní list alá deník našich výprav, 50 výzev

4.týden

Vybavení na výpravu do přírody

Na řadu přijde revize vašeho vybavení - tebe i dětí. Dozvíš se, co je zbytečné tahat a co je výhodné přibalit. Zjistíš, jak rozdělit kompetence, aby nebylo vše na tobě. Zreviduješ a zavedeš zlepšováky v oblečení, batohu, lékárničce i svačině.

Čeká tě: min. 3 x video,  1x check-list tvých akčních kroků, 1x výsledky dotazníku značek oblečení a obuvi, 1x PL pomůcka k balení

5.týden

Jak a co zkoumat na výpravě

A to nejlepší na konec! Osvědčené metodické a terénní pomůcky pro tebe, ale hlavně pro děti posunou vaše výpravy do přírody na úplně jiný level. A zase budeš moci soutěžit se svým živým úlovkem o hodnotnou pomůcku do terénu.

Čeká tě: min. 3 x video, 1x check-list tvých akčních kroků, 1x seznam pomůcek s odkazy, kde je pořídít, 1x seznam literatury, webů a aplikací

BONUS JEN PRO ÚČASTNÍKY KURZU

Jako BONUS získáš 6.týden po skončení kurzu příručku SPOLU DO PŘÍRODY, která skrývá 10 nejoblíbenějších témat pro bádání v přírodě zpracovaných jako celodenní programy. Tuto příručku můžeš využít nejen na vaše společné výpravy do přírody, ale také jako kvalitní náplň výletů se známými, prázdnin na chalupě, dovolených pod stanem, dětských narozeninových oslav atd. 

Mezi dětmi otestovanými a oblíbenými tématy najdeš programy Život v potoce, Pod hladinou rybníka, Není žába jako žába, Pilný jako včelka, Doma v lese, Co to kvete na louce, Ze života mravenců, Život pod povrchem, Do říše hmyzu a Tiší přátelé stromy. Programy jsou vhodné pro děti ve věku 2-8 let. Starší děti se ovšem rádi zapojují jako asistenti a organizátoři.

Programy se skládají z teoretických informací, aktivit na výpravu do terénukreativních tvoření z přírodnin nebo pokusů. Jednotlivé části můžeš používat i odděleně pro kratší programy než celodenní. Obsahují také tématické básničky, obrázky, seznamy potřebné literatury a checklisty co si sbalit.

Cesta na 5 týdnů za rodinným rituálem, který ti do života přinese nezapomenutelné výpravy do přírody s tvými dětmi,

se ti opět otevře 3.4.2023. 

KURZ obsahuje min. 9 videí, 5 check-listů akčních kroků, 7 pracovních listů, 1x motivační plakátek,  50 výzev pro děti do 12 let, Deník našich výprav, výsledky dotazníku značek oblečení, bot a batohů, 1x seznam terénních pomůcek s e-shopy, 1x seznam literatury, aplikací a webů. 

 

 

Součástí kurzu je BONUS v podobě příručky PŘÍRODA NÁS BAVÍ s 10 celodenními programy pro bádání, tvoření a hraní s dětmi  v přírodě.

 

Momentální cena kurzu:

2 999,- Kč, vč. DPH.

 

OTEVŘENÍ KOŠÍKU PRODLOUŽENO DO NEDĚLNÍ PŮLNOCI!!!

 

Představ si, že

 • výpravy do přírody jsou pravidelnou součástí tvé rodiny a děti se na tento společný čas těší
 • děti se zapojují do plánů dalších výprav, zjišťují informace nebo výrábějí pomůcky
 • děti jsou samostatnější během výpravy a často pomáhají už s přípravami
 • si užíváš mnohem lehčeji pobyt v přírodě, protože netaháš vše na zádech sama
 • dobiješ si baterky, protože neřešíš konflikty a výmluvy na únavu z nudy
 • děti jsou zvídavější, mají dovoleno objevovat a tak na mně nevisí a já mám volnější ruce
 • víš, kam sáhnout, když chceš kvalitní náplň, ale nemusíš znát a vědět vše

Nechej se vést! 

Kontakt s přírodou je pro mne esenciální aminokyselinou, ze které jsou vystavěny buňky mého těla. Jmenuji se Kateřina Křivánková a jsem tady na světě, abych otevírala oči těm, kteří už zapomněli, že do přírody nechodíme na návštěvy, ale jsme tam desetitisíce let doma.

To, že jsem studovala zoologii se stalo šťastným nástrojem, jak kouzlo přírody přibližovat a ke spojení s ní vybízet. Pracovala jsem na Akademii věd, na Správě Národního parku a v Českém svazu ochránců přírody, abych se nakonec stala zooložkou na volné noze. 

Jsem 12 let zkušenou průvodkyní návštěvníků v národním parku, 8 let nadšenou průvodkyní dětí v lesní školce a nově i průvodkyní v tomto on-line kurzu. Myslím si, že provázet lidi na jejich cestě zpět k přírodě, je potřeba zkoušet všemi možnými způsoby. Bude mi ctí tě provázet na tvé cestě zpátky domů, do přírody, k sobě.

 

Proč máš jít touto cestou právě se mnou?

"Katka je už niekoľko rokov průvodkyně našich detí na pravidelnom školkovom lesnom dni. Na pondelky sa naše deti vždy ohromne tešili, náš druhák doteraz tvrdí, že by radšej na lesný deň, než do školy :). Dodnes akýkoľvek zaujímavý nález, ktorý objavíme na potulkách v prírode, "donesieme ukázať Katke" 🙂 Čas strávený s Katkou je pre deti nesmierne obohacujúci, deti majú šancu zažiť úzky kontakt s prírodou - poznávať ju doslova všetkými zmyslami, a to s múdrym a láskavým vedením. To, čo Katka odovzdáva - lásku a úctu k prírode - i sama žije. Za túto možnosť z celého srdca ďakujem..."
Martina Talianováwww.kone-v-pohybu.webnode.cz
"Chtěla bych tímto způsobem velmi poděkovat člověku, který nám změnil pohled na svět. Programy o přírodě nadchly mě a hlavně dceru, která nadšeně objevuje každého brouka v trávě, a ptá se: “Co to je?” nebo naopak hlásí “To je ruměnice pospolná!”. Obě se vždy dozvíme tolik informací a poznáme něco nového. Katka o přírodě nejen vypráví, ale prožijete si ji také na vlastní kůži, a to se vám pak zapíše pod kůži :-)!"
Veronika Trenzgrafika a web design na volné noze
"Kateřina provází naše děti již 4 roky; nejdříve jako průvodkyně v lesní školce a nyní jako průvodkyně přírodovědnými programy pro školáky. Její nadšení pro přírodu, vnitřní čistota a poctivost, s jakou se dětem věnuje, je prostě nádherná. Svoje bohaté znalosti předává dětem zábavnou a hravou formou a naše děti nedávno prohlásili, že by "chodili s Katkou do lesa každý den". Moc si cením, že Kateřina prošlapává zarostlou dětskou cestičku zpět do přírody."
Lucie Langováwww.zahradaproradost.cz, lektorka školy pánevního dna

Zapomeň na povinné venčení dětí a procházky po parku a pojď s dětmi zažívat výživné, neodolatelné výpravy do přírody plné objevování, poznání, zábavy a radostného společného plynutí v přírodě!!

Nemáš na to čas? Proč by měl být sport, jazyky nebo hudebka důležitější než základní potřeba každého živého organismu vyvíjet se ve svém přirozeném prostředí? A tvé dítě se vyvíjí rychleji, než stačíš sledovat. Teď mu věnuj ten čas, teď jej potřebuje, ne až vyroste! Uvidíš, že nakonec budeš mít i více času pro sebe.

Nemáš na to peníze? Spočítej si, kolik vás dnes vyjde návštěva ZOO, Aqualandu, Dinoparku, lanového parku, jiného zábavného parku nebo jen kina, bazénu, cukrárny či muzea. Pojď se naučit, jak se svými dětmi skutečně být. Do přírody přece můžeš chodit zadarmo? Určitě ano, ale po tomto kurzu se už nikdy nebudeš na pobyt v přírodě dívat stejnýma očima. 

Jak bude kurz probíhat?

Kurz začne 3.4.2023 a potrvá 5 týdnů. Po tuto dobu se vždy v pondělí ráno otevře 1 modul v členské sekci na mém webu, kam dostaneš přístupové údaje. Každý modul se věnuje 1 z 5 postupných kroků, které podnikneš na své cestě k vytvoření pravidelného rodinného rituálu ze společných výprav do přírody. Součástí každého modulu budou videa, pracovní listy k tisku a aktuální metodické materiály.

Po celou dobu kurzu ti bude k dispozici soukromá fcb skupina pro účastníky kurzu, kde budou probíhat akční výzvy, soutěže a kde najdeš podporu a stejně smýšlející komunitu. Během kurzu budeš mít možnost konzultovat svůj postup a klást mi otázky ve fcb skupině a 2x se celá skupinka potkáme na setkání na ZOOM. Přístup do kurzu ti zůstane 1 rok.

Nejčastější otázky

Kolik času mi kurz zabere?
Samotné shlédnutí videa s informacemi a zadáním zabere max. 30 minut. Můžeš si je pouštět v autě, při uklízení, při cvičení a dozvíš se v nich tvé 1-2 akční kroky, které si rozložíš do celého týdne a jen na tobě záleží, jak poctivě se jim budeš věnovat. Pokud budeš chtít postupovat s ostatními, týden v pohodě stačí na jednotlivé akční kroky.
Co když nebudu stíhat?
Kurz je sestaven tak, aby jej každý mohl projít individuálně a došel do cíle, i když nepůjde stejným tempem s ostatními účastníky. Ve skupině vás bude určitě více takových a můžete si vytvořit minikruhy a podporovat se v dokončení i se zpožděním. Je známo, že větší užitek a šanci kurz dokončit máš, když držíš krok s ostatními stejně naladěnými účastníky.
Potřebuji speciální technické vybavení?
Ne, určitě ne, stačí ti notebook nebo chytrý telefon. Uživatelské prostředí Zoom je podařené a intuitivní, takže se v něm rychle zorientují i méně počítačově nadaní uživatelé. Další technické záludnosti zatím nechystám, sama se s nimi seznamuji-:)
Musím mít facebook?
K úspěšnému zvládnutí kurzu určitě ne, ale je to obrovská výhoda. Podpora komunity a sdílení zkušeností vytváří potřebné zázemí a pocit sounáležitosti. Skupina je motorem na tvé cestě. Neboj se o soukromí, je neveřejná.
Budu kurz zvládat s malými dětmi?
Určitě! Děti jsou vítány a měly by se nejlépe zapojit. Ty starší od 3 let mohou aktivně přispívat k zdárnému dosažení cíle a těm mladším můžeš průběh hladce přizpůsobit. Náplň kurzu může být skvělým programem pro celou rodinu, když se to uchopí jako společný zájem pro dobro všech.
Musím být během celého kurzu doma ?
Kurz lze absolvovat teoreticky odkudkoliv, z domu, ze zahrady, z chalupy, z dovolené. Rituál si ale nastavujete pro sebe, měli byste být tedy u toho společně. A výpravy budete podnikat pak především asi z domu, proto mapovat byste měli okolí svého domu.

Pokud máš další dotazy, neváhej mne kontaktovat na mail spoludoprirody@gmail.com nebo telefonicky na 604 157 350.

Proč se taková nabídka neodmítá?

 • priorita
  zdravý vývoj tvého dítěte ti není lhostejný, kontakt s přírodou je spolu s jídlem, vodou a spánkem základní potřebou člověka
 • přínos pro celou rodinu
  váš společný čas dostane úplně jiný rozměr, trable se lépe řeší, dobíjíš zadarmo baterky a lépe zvládáš každodenní organizaci rodinného života
 • originalita
  už jsi někdy potkal zooložku na volné noze? Děti mají zkrátka zvířátka rády a protože mají své příběhy, jsou zajímavá a prozkoumáníhodná
 • akční cena
  výhodná cena se již nebude opakovat

Momentální cena kurzu:

2 999,- Kč, vč. DPH

OTEVŘENÍ KOŠÍKU PRODLOUŽENO DO NEDĚLNÍ PŮLNOCI!!!

 

Těším se na tebe!

Začínáme 3.4.2023!!!